۵ دلیل قانع کننده برای عدم پرداخت باج به هکرها

افراد ناآشنا به دانش کامپیوتر نیز می دانند باج افزار چیست و چرا متخصصین امنیت کامپیوتر دائما در مورد آن صحبت می کنند. باج افزار یک نرم افزار مخرب است که کامپیوترتان را قفل و یا فایل های ذخیره شده در آن را رمز گذاری می کند. پس از آن برای رها کردن سیستم یا داده ها طلب باج می کند. داده هایی که یک بار توسط یک باج افزار رمزگذاری شدند دیگر نمی توان آنها را رمزگشایی کرد مگر اینکه باج بپردازید. به طور خلاصه، باج افزار مثل یک بیماری است که قابل درمان نیست و یا با یک بار آلوده کردن شما درمان می شود. واقعا وحشتناک است.5-compelling-reasons-not-pay-ransomware-attackبنابراین، اگر تمام اطلاعات مهم تان قفل شود، باید باج پرداخت کنید؟
واقعیت این است که گفتن آسان تر از عمل کردن است، ما همچنان با یک “نه” قاطعانه پیش می رویم. و دلایل ما برای گفتن آن؛ قانع کننده است.

۵ دلیل برای عدم پرداخت باج به هکرها:

۱٫ شما با بسیاری از موارد غیر اخلاقی مقابله می کنید
سازندگان باج افزار برای اخاذی از قربانیان زندگی بی پروایی دارند. همه شما می دانید، به محض این که که شما باج بپردازید، مهاجمان بدون دادن هیچ گونه اطلاعات در مورد نحوه بازیابی اطلاعات تان ناپدید می شوند.

“انتظار یک معامله عادلانه از سوی مجرمان ضعف ماست، نه آنها.”

۲٫ پرداخت باج جرایم سایبری را تقویت می کند.
این کار بی فکری است. پرداخت باج به کلاهبرداران باج افزار تنها تخلفات آن ها را تقویت می کند. پرداخت باج نه تنها آنها را در هدف قرار دادن شرکت ها و سازمان های دیگر توانمند می سازد، بلکه به عنوان یک انگیزه قوی برای سایر مجرمان سایبری عمل می کند تا به آنها بپیوندند.

“باج افزار کمتر از تروریسم نیست.”

۳٫ پرداخت باج جرایم دیگری را نیز تقویت می کند.
اخاذی، به هر شکلی که ممکن است (دیجیتال یا غیردیجیتال) انجام شود، برای جنایتکاران منبع درآمد است. احتمال کمی وجود دارد که تنها برای ایجاد باج افزار بیشتر و یا سایر بدافزارها سرمایه گذاری شود. در واقع، این غارت بیشتر می تواند به سمت قاچاق دارو، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، و غیره جریان یابد.

“جرم و جنایت بن بستی ندارد؛ بی انتها اجرا می شود.”

۴٫ بار دیگر با باج افزار بزرگتری ضربه می خورید.
اگر شما یک بار باج بپردازید، فهمیدن این که شما دوباره باج می دهید آسان است. و این احتمال وجود دارد که با قیمت بیشتری بیایند. چرا که نه؟ داده هایتان برای شما مهم است و آنها نیز این را می دانند.

“سرخم کردن در مقابل مجرمان، باعث سوء استفاده بیشتر آنها میشود.”

۵٫ شما به عنوان “کسی که باج می دهد …” لقب می گیرید.
به همان اندازه که مجرمان سایبری شرور هستند، یک زندگی اجتماعی نیز دارند. علاوه بر این که با دوستان شان برای تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی می کنند، در مورد قربانیان خود نیز اطلاعات مبادله می کنند؛ در مورد – کسی که باج می دهد و کسی که نمی دهد. و هنگامی که شما به عنوان “کسی که باج می دهد …” لقب می گیرید، دیگران نیز سعی می کنند برای باج گیری در کمین شما باشند.

“شکارچیان همیشه به دنبال قربانی ضعیف تر می گردند.”

همه اینها ممکن است ترسناک و شوم به نظر برسند. اما، ترس و وحشت تنها دلیلی است که همه چیز علیه ما خواهد شد. درک و پذیرش قدرت دشمن تان، اولین گام برای شجاع کردن آنهاست. تنها راه رهایی از تهدید باج افزار، قطع جریان خون آنهاست – که به معنی، جلوگیری از انتقال داده هایتان به آنها می باشد. اگر می خواهید از باج افزار دور بمانید، در اینجا برخی از مراحل ضروری که باید بدانید ذکر شده است:

۱٫ به صورت منظم از فایل هایتان پشتیبان تهیه کنید. به یاد داشته باشید هنگام پشتیبان گیری در یک دیسک سخت خارجی اینترنت را قطع کنید. قبل از این که دوباره آنلاین شوید، درایو را جدا کنید. چندین خدمات پشتیبان گیری مبتنی بر فناوری ابری رایگان و پولی در بازار موجود است که می تواند به صورت دوره ای از داده ها پشتیبان گیری کند.

۲٫ از یک نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد استفاده کنید که می تواند ایمیل های آلوده و وب سایت ها را مسدود، و آلودگی که از طریق درایوهای USB گسترش می یابد را متوقف کند. نرم افزار را به روز نگه دارید.

۳٫ توصیه می شود تمام به روز رسانی های امنیتی برای سیستم عامل و برنامه هایی مانند نرم افزار Adobe، جاوا، مرورگرها، و غیره را اعمال کنید.

۴٫ بر روی لینک های موجود در ایمیل های ارسال شده از منابع ناخواسته و یا غیر منتظره کلیک نکنید و یا فایل پیوست را دانلود نکنید. حتی اگر به نظر برسد این ایمیل ها از یک منبع شناخته شده ارسال شده، بهتر است ابتدا با فرستنده تماس بگیرید و از صحت آن مطمئن شوید.

در ادامه، پرداخت باج به هکرها ممکن است پاسخگو نباشد. ما در اینجا درباره داده ها صحبت کردیم. ممکن است برخی از قربانیان حق انتخاب نداشته و نیاز به برگرداندن اطلاعات شان دارند. همانطور که گفتم، این بازی بی رحمانه است. بنابراین، کسانی که گرفتار یک باج افزار نشدند نیز باید تمام اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و باید مطمئن باشند که به خوبی در برابر حملات آتی محافظت می شوند.

“پیشگیری بهتر از درمان است.”

اگر از نظر شما این مقاله مفید است، پس آن را با همسالان و دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منابع:

www.makeuseof.com/tag/reasons-shouldnt-pay-ransomware-scammers
www.infoworld.com/article/3043197/security/4-reasons-not-to-pay-up-in-a-ransomware-attack.html

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*