فروش بازیهای رایانه ای هند معادل درآمد نفتی ایران

به گزارش لاندا نیوز از خبرگزاری مهر: دبیر کل نظام صنفی رایانه ای و معاون دبیرخانه شورای انفورماتیک کشور گفت: صنعت IT سرمایه گذاری بالقوه ای است که متأسفانه در کشور ما هنوز به خوبی به آن توجه نشده است.

حمیدرضا قمی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح فعالیت‌های نظام صنفی رایانه ای در کشور اظهار داشت: نظام صنفی رایانه ای علاوه بر مشاوره های اصلی که به دولت در حوزه سیاست گذاری‌ها می‌دهد، در حوزه های مربوط به ICT، طرح شبنم و نمایشگاه الکامپ نیز فعالیت داشته است.

وی با بیان اینکه نظام صنفی رایانه ای به عنوان برقرار کننده ارتباط بین بخش خصوصی و دولت نیز فعالیت می‌کند، یادآور شد: خوشبختانه نظام صنفی رایانه ای تا کنون فعالیت‌های خوبی در حوزه برقراری ارتباط‌های بین‌المللی و عضویت در نهادها و اتحادیه های بین‌المللی و جهانی داشته است.

دستگاه های متولی صنعت IT در کشور بسیارند

دبیر کل نظام صنفی رایانه ای کشور با اشاره به اینکه دستگاه های متولی صنعت IT در کشور بسیار هستند، گفت: متأسفانه در شرح وظایف این دستگاه‌ها تلاقی وجود دارد و همین امر باعث شده است که تصمیم گیری‌های مناسب صورت نگیرد.

قمی با بیان اینکه البته نظام صنفی رایانه و شورای انفورماتیک مسائل و مشکلات موجود در این رابطه را پیگیری می‌کند، یادآور شد: متأسفانه ابزار ما در این رابطه محدود است.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌مندی از ظرفیت عظیم IT در تولید سرمایه نیازمند عزم ملی است، افزود: همه دستگاه های ذی‌ربط، مجلس و دولت باید با یک همکاری و تعامل ملی به دنبال استفاده از این ظرفیت باشند.

زمینه توسعه فعالیت بخش خصوصی در صنعت IT فراهم شود

دبیر کل نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه باید زمینه توسعه فعالیت بخش خصوصی در صنعت IT فراهم شود، اظهار داشت: حمایت بیشتر از بخش خصوصی باید در دستور کار قرار گیرد.

قمی با بیان اینکه فروش بازیهای رایانه ای در کشور هند برابر میزان درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۰۷ است، تصریح کرد: صنعت IT سرمایه گذاری بالقوه ای است که متأسفانه در کشور ما هنوز به خوبی به آن توجه نشده است.

وی با اشاره به اینکه گردش مالی موجود در بخش IT کشور متناسب با ظرفیت‌ها و توانایی‌های نیروی انسانی نیست، گفت: این صنعت یک صنعت انسان محور است.

دبیر کل نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه در کشور ما نیروهای انسانی کارآمدی در این زمینه وجود دارد، عنوان کرد: صنعت IT در ایران نیازمند بهره گیری از نیروهای کارآمد و افزایش تمایل به سرمایه گذاری در این بخش است.

دیپلماسی بخش خصوصی در زمینه «آیتی» فعال شود

قمی با بیان اینکه بسیاری از کشورها با بهره گیری از این صنعت توانسته‌اند سرمایه های بسیار خوبی را برای خود فراهم کنند، افزود: ایجاد بسته های حمایتی برای جذب سرمایه گذار در این بخش ضروری است.

وی با اشاره به اینکه توسعه این صنعت در کشور ما نیازمند تعاملات بین‌المللی و جهانی است، اظهار داشت: با توجه به تحریم‌های موجود بخش دولتی نمی‌تواند در این زمینه فعالیت خوبی داشته باشد و باید بخش خصوصی به این حوزه ورود پیدا کند.

دبیر کل نظام صنفی رایانه ای کشور با تاکید بر اینکه دیپلماسی بخش خصوصی در این زمینه باید فعال شود، گفت: دولت باید از بخش خصوصی برای توسعه این صنعت استفاده کند.

قمی در پایان با اشاره به اینکه ظرفیت نیروی انسانی بسیار وسیعی در صنعت IT کشور وجود دارد، تصریح کرد: متأسفانه یکی از مشکلات موجود در این حوزه آموزش‌های نا متناسب است.

وی یادآور شد: آنچه که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود متناسب با نیازهای بازار نیست و باید در این راستا چاره اندیشی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*