سهم پایین فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشور

لاندا نیوز – در حالی که سهم فناوری اطلاعات در کشورهای خاورمیانه به طور متوسط ۶٫۱ درصد است، این رقم در ایران ۱٫۵ درصد است.

به گزارش لاندا نیوز از مهر، آقای محمد رضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت که رتبه جهانی ایران در فناوری ارتباطات و اطلاعات ۶۶ ،در تولید علم جهان ۱٫۲درصد ، در نوآوری ها  رتبه ۴۵ و در اختراعات و انتشارات علمی ۸۵ است.

به گفته این عضو پیوسته فرهنگستان علوم، آمارها نشان می دهد متوسط سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات از تولید ناخالص داخلی در کشورهای توسعه یافته ۶٫۳ درصد، برای کشورهای در حال توسعه حدود ۷ درصد و برای کشورهای خاورمیانه حدود ۶٫۱ درصد است. این در حالی است که سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات از تولید ناخالص داخلی در ایران، ۱٫۵ درصد است. وی ادامه داد: با توجه به اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات جزو مزیتهای نسبی و الویتهای اول در سند چشم انداز کشور است اما با توجه به شاخصهای بین المللی رتبه غیرقابل قبول ۶۶ را در دنیا به دست آوردهایم در حالی که ترکیه جایگاه ۴۱ را دارد. عارف در ادامه با مقایسه دو صنعت خودرو و فناوری ارتباطات و اطلاعات، درآمد حاصل از فناوری ارتباطات و اطلاعات در دنیا را معادل ۳ هزار و ۲۲۳ میلیارد دلار دانست و افزود: این رقم بیش از یک و نیم برابر درآمد صنعت خودرو در دنیا است. باید درصد قابل قبولی از این رقم سهم کشور ایران باشد و برای رسیدن به آن باید دست اندرکاران سیاست گذاری، قانون گذاری و بخشهای اجرایی و دانشگاهی تلاش کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*