راه‌اندازی نسخه بومی یوتیوب

لاندا نیوز – جذابیت شبکه‌های اجتماعی مجازی باعث شده است تا بعد از رویکرد نفی و ممانعت طی سالیان گذشته، رویکرد تأیید و بومی‌سازی این شبکه‌ها در پیش گرفته شود.

Youtube-Iraniبه همین جهت از سوی سازمان‌های مختلف، شاهد راه‌اندازی نسخه‌های ایرانی شبکه‌های اجتماعی مجازی هستیم. شبکه‌های اجتماعی، ویژگی‌های متعددی دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، به اشتراک‌گذاری اطلاعات با فرمت‌های مختلف مانند عکس یا فیلم است. به همین جهت سایت‌های اجتماعی مانند فلیکر و یوتیوب در میان کاربران اینترنت از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده‌اند؛ به طوری که به عنوان مثال شبکه یوتیوب، روزانه بیش از سه میلیارد بازدیدکننده دارد و این شبکه به تنهایی ۲۰درصد ترافیک اینترنت دنیا را به خود اختصاص داده است.

اولین سازمانی که در ایران اقدام به راه‌اندازی نسخه بومی یوتیوب کرد شهرداری تهران بود که با راه‌اندازی شبکه مشابه یوتیوب در آدرس tube. tehran. ir این امکان را برای شهروندان فراهم کرد که فیلم‌های خود را روی این شبکه بارگذاری کرده و آن‌ها را با دیگر کاربران اینترنت به اشتراک بگذارند. به تازگی سازمان صدا و سیما نیز اقدام به راه‌اندازی شبکه مشابهی در آدرس mehr. ir کرده است که مشابهت‌هایی با یوتیوب دارد اما تفاوت‌های اساسی نیز با این شبکه دارد که با همه این احوال معاون رسانه‌های مجازی صدا و سیما اصرار دارد که این شبکه را یوتیوب ایرانی بنامد. او گفته از این پس مردم می‌توانند با ورود به این سایت، علاوه بر قرار دادن فیلم‌های ویدئویی خود در قالب بسته‌های کوتاه، از فیلم‌های مورد علاقه خود در صدا و سیما که دسترسی به آن‌ها مشکل است نیز بهره‌مند شوند. وی از مردم خواسته، فیلم‌های کوتاه از مراسم عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی را در یوتیوب ایرانی قرار دهند تا همه علاقه‌مندان در سراسر جهان با فرهنگ مردم ایران بیش از پیش آشنا شوند. معاون رسانه‌های مجازی سازمان صدا و سیما همچنین به آیین‌های خوب و ماندگار مردم در عید نوروز مانند سفره‌های هفت‌سین، دعای تحویل سال و دید و بازدید اشاره کرده و گفته: با توجه به اینکه دیدن تصاویر این صحنه‌های زیبا برای همه مردم لذت‌بخش است، سایت «مهر نماد» آمادگی دارد، این تصاویر را میزبانی کند.

با بررسی این شبکه می‌توان موارد زیر را مورد اشاره قرار داد:
۱ – اعتماد و پایایی: این شبکه فاقد اعتماد اولیه و پایایی وب‌سایت است. به طور مثال خبرنگار همشهری در دو روز اخیر دو بار به این شبکه وارد شد که در بار اول شبکه بسیار سنگین بود و در بار دوم نیز سایت باز نشد و به آدرسی هدایت می‌شد که در آن صفحه نیز فقط خطا دیده می‌شد. سرمایه اصلی هر شبکه اجتماعی، پایایی و تداوم بر خط بودن است. ظاهراً این شبکه فاقد زیرساخت‌های لازم به منظور تضمین پایایی سایت و دسترسی‌پذیری همیشگی کاربران است.

۲ – تأیید: محتوای هیچ شبکه اجتماعی توسط گردانندگان آن‌ها کنترل و سپس منتشر نمی‌شود بلکه این شبکه‌ها به طور کلی یک پلتفرم هستند که همه کاربران آزادانه امکان انتشار اطلاعات روی آن‌ها را دارند. تأیید قبلی و انتظار برای انتشار با ویژگی شبکه‌های اجتماعی ناسازگار است؛ هرچند بعد از انتشار ممکن است مدیران شبکه‌ها به دلایل مختلف یک محتوا را حذف یا غیرقابل دسترس کنند اما این فرایند پیش از انتشار نیست.

۳ – قابلیت‌های فنی انتشار و باز انتشار: پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب سازگاری فنی کاملی با سایر شبکه‌ها و سایت‌ها داشته و کاربران می‌توانند اطلاعات آن‌ها را در صدها سایت دیگر باز انتشار کنند. اگر یوتیوب ایرانی به این قابلیت‌ها تجهیز نشود، امکان فراگیر شدن را از دست خواهد داد و به رسانه‌ای محدود در فضای وب تبدیل خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*