تلاش اتحادیه اروپایی ITU جهت سلب حاکمیت آمریکا از اینترنت

لاندا نیوز – هفته آینده ۱۹۳ عضو سازمان مخابرات جهانی (ITU) در مورد نقش این سازمان بعنوان شاخه ای از سازمان ملل در مورد حاکمیت بر اینترنت تصمیم گیری خواهد شد.

اعضای سازمان اتحادیه اروپایی در این بین قصد دارند موضوع حاکمیت بر اینترنت را در زیر مجموعه قوانین جدید ITR بگنجانند.

گفتنی است International Telecommunications Regulations بعنوان قوانین و مقررات بین المللی مخابرات از سال ۱۹۸۸ بدین سو تغییر نکرده و یکی از موضوعات مهم اجلاس هفته آینده موضوع گنجاندن حاکمیت و قوانین جدید درباره اینترنت در زیر مجموعه قوانین ITR است که معمولا سازمان جهانی مخابرات آنرا تصویب می کند.

کشورهایی مانند روسیه و نیز اتحادیه اروپایی اعتقاد راسخی دارند که قوانین و حاکمیت درباره اینترنت باید در زیر مجموعه سازمان جهانی مخابرات بیاید . یکی از دلایل اعضای اتحادیه اروپایی البته بحث سانسور و آزادی بیان آنلاین است که روی آن مانور داده اند.

از طرف دیگر لابی مخابرات اتحادیه اروپایی European Telecommunications Network Operators’ Association (ETNO) در ماه ژوئن، بعد از ملاقات با اعضای ITU‌ گفتند درخواست جدیدی برای تصویب قانون جدید منع دخالت حکومتها در برخی مسائل مرتبط با اینترنت را اعلام کرده اند. بر این اساس اگر قانون پیشنهادی لابی مخابرات اتحادیه اروپایی تصویب شود، دولتها نمی توانند اپراتورهای اینترنتی را برای شارژ بیشتر تحت فشار بگذارند.

ظاهرا شرکتها و اپراتورهای اینترنتی شارژ هنگفتی به دولتهایی که خطوط و ترافیک اینترنت از آنجا می گذرد، پرداخت می کنند و تصویب این قانون پیشنهادی نیز می تواند در بیزینس اینترنت تاثیر گذار باشد، ضمن اینکه اروپا از اینکه حاکمیت اینترنت زیر نظر کمپانی شبه حکومتی آیکان (ICANN) امریکایی است، ناخشنود بوده و ظاهرا حاضر است برای گرفتن حاکمیت اینترنت از امریکا و دادن ان به سازمان جهانی مخابرات دست به نبرد هم بزند!

رییس کمیته دیجیتال اتحادیه اروپایی – نیلی کروئس- می گوید این یک جنگ واقعی است که اینترنت چگونه و توسط چه کسانی حاکمیت شود و دیدگاه ما این است که اگر اینترنت خراب نشود، درست هم نمی شود!

در جلسه ای با حضور برخی اعضای آی تی یو در دوبی بر سر برخی قوانین پیشنهادی توافق کلی صورت گرفته است که برخی موارد به شرح ذیل (به گفت کروئس) است:
–         هر نوع پیشنهاد احتمالی مغایر با قوانین اتحادیه اروپایی و یا مغایر با اپراتورهای اینترنت در اروپا در جلسه هفته آینده تصویب نخواهد شد.
–         حمایت از هر نوع پیشنهاد درباره حفظ حریم شخصی و اطلاعات شخصی افراد در جلسه سران آی تی یو
–         حمایت از بحث های مالی درباره قیمت ترافیک اینترنتی که از کشورها می گذرد و یا هر نوع مذاکره تجاری در این باره مورد حمایت اتحادیه اروپایی خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*