سرعت پردازنده چقدر اهمیت دارد؟

لاندا نیوز – وقتی تمام کاری که با کامپیوتر انجام می دهید وب گردی و تماشای ویدئو های مختلف است؛ آیا واقعا قدرت و سرعت پردازنده باید برایتان مهم باشد؟

به گزارش لاندا نیوز از خبر آنلاین، در گذشته، خرید کامپیوتر بسیار آسان بود: همیشه کامپیوتری را انتخاب می کردید که مطابق با بودجه شما ، بالاترین سرعت پردازنده را هم داشت. به راحتی هم می شد فهمید که کدام پردازنده سریعتر است چرا که عدد بر ساعت پردازنده های مختلف متفاوت بود و از روی این عدد پی به سرعت پردازنده می بردیم. اما امروزه این کار سخت تر شده است تا حدی که فقط مهندسین سخت افزار و ( البته کسانی که وقت و حوصله جست و جو در گوگل را دارند) تفاوت بین AMD A4-3305M و Intel Core i3-2350M را می فهمند. به علاوه آیا فرقی هم می کند ؟ آیا پردازنده به همان میزان که در گذشته اهمیت داشت امروز هم مهم است؟

خیلی ها استدلال می کنند که در سطح PC ها، سرعت عملکرد پردازنده یک حد کفایتی دارد و معمولا اکثر کاربران که از کامپیوترشان برای تایپ کردن، ایمیل زدن و وبگردی استفاده می کنند؛ به سرعتی بالاتر از آن اصلا نیاز ندارند. هر چند عده ای برای انجام همین کارها هم به تبلت ها روی آورده اند اما این مسئله جداگانه ای است. بدیهی است که برخی از افراد هم به نهایت سرعت پردازنده خود نیاز دارند. معمولا پردازش های گرافیکی فشرده مثل بازی ها، ادیت ویدئو و فتوشاپ در سرعت های بالا به نحو بهتری انجام می شود. و یا وقتی ، لپ تاپ یا کامپیوتری را انتخاب می کنید که کارت گرافیکی بالایی دارد ؛باید سرعت پردازنده هم با آن متناسب باشد.  جالب است بدانید که دو هسته ای یا چهار هسته ای بودن هم تنها یکی از فاکتور های تعیین کننده است. نکته دیگر عملکرد کلی خود دستگاه است.

مثلا فرض کنید که یک کامپیوتر Core i7 با GB 8 رم و GB 750 هارد و گرافیک گسسته داشته باشید که دو سال  از عمرش گذشته است. این کامپیوتر مسلما از یک لپ تاپ دو هسته ای یک ساله، کند تر خواهد بود. دقایق بیشتری طول می کشد بالا بیاید و گاهی اوقات بی دلیل هنگ می کند. علت برمی گردد به ویندوز! حتی سیستمی که از لحاظ سخت افزاری بسیار بالا باشد ؛ هنگامی که شریان های اصلی ویندوزش گرفته شود ، کند خواهد شد. تجربه نشان می دهد پس از گذشت ۱۲ ماه معولا اینگونه می شود. به این خاطر که روی سیستم اول ، بارها و بارها برنامه ها را نصب و حذف کرده اید ولی روی لپ تاپ کوچکتر در نهایت فقط یک آفیس یا برنامه های کوچک دیگر دارد. به همین دلیل حتی با وجود قابلیت های سخت افزاری بالا ، سرعت سیستم پایین می آید. پس شاید استدلال بالا درست باشد که برای اکثر کاربران، کامپیوتر های سرعت پایین ، همان میزان کارایی دارد که دستگاه هایی با پردازنده های قوی ادعای آن را دارند.

شما چطور فکر می کنید؟ آیا هنوز سرعت پردازنده را یکی از عوامل کلیدی در انتخاب کامپیوتر ها می دانید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*