ششمین اجلاس متعهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در کره جنوبی

لاندا نیوز- معاون علمی و فناوری رییس جمهور بر تلاش ستادهای فناوری‌های راهبردی در جهت ایجاد نظام ملی نوآوری در هر یک از حوزه‌های فناوری تاکید کرد.

کره جنوبی، میزبان هفتمین اجلاس متعهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا شد ششمین اجلاس متعهدین پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا پس از پنج روز کار متراکم که گاهی تا پاسی از نیمه شب ادامه داشت، عصر روز جمعه در حالی پایان یافت که هیچ نماینده ای از ایران در نشست‌ها و مباحث بررسی و تصویب مصوبات این اجلاس حضور نداشتند

به گزارش لاندا نیوز از ایسنا، پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در ژانویه سال ۲۰۰۰ بعد از سه سال مذاکره بی‌امان با حضور هیات هفت نفره‌ای از کشورمان در مونترآل کانادا به تصویب رسید و با توجه به اجماعی که بین متخصصان و مسوولان در دولت وجود داشت به سرعت مراحل تصویب الحاق ایران به پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا و تدوین قانون ملی ایمنی زیستی و تشکیل شورای ملی ایمنی زیستی را طی کرد.

اجلاس متعهدین این پروتکل به اجلاس نمایندگان رسمی کشورهای عضو اطلاق می‌شود که هر دوسال یک بار برگزار و در مورد مهمترین مسائل مرتبط با اجرای آن با یکدیگر به تبادل نظر پرداخته تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که به عنوان مصوبات اجلاس متعهدین برای کشورهای عضو تعهد آور است.

ششمین اجلاس متعهدین که امسال در حیدرآباد هندوستان برگزار شد، موضوعات مهمی از جمله تکمیل اعضای شورای حکام و اظهار نظر در مورد پایبندی اعضا را در دستور کار خود داشت. این اجلاس با مجموع بیش از ۱۰ مصوبه قانونی به حجم صدها صفحه با اعلام آمادگی کشور کره جنوبی برای برگزاری اجلاس هفتم متعاهدین در کره جنوبی و تصویب حاضرین به کار خود پایان داد.

ریاست پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا طی دو سال آتی با هندوستان خواهد بود و در اجلاس کره جنوبی به همتایی از این کشور تحویل داده خواهد شد تا به مدت دو سال سکان هدایت پروتکل را در دست گیرد.

پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا در بدو امر برای تسهیل تبادلات فرامرزی محصولات تراریخته و بیوتکنولوژی تدوین شد.

ریشه تدوین این پروتکل به مصوبات سران جهان موسوم به دستورکار ۲۱ برمی‌گردد که در فصول ۱۱ و ۱۴ و ۱۵ آن بر استفاده از بیوتکنولوژی جدید (محصولات تراریخته) برای حفاظت از تنوع زیستی و توسعه پایدار محیط زیست و رفع فقر و گرسنگی و تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار تاکید شده است

در حال حاضر ۱۶۴ کشور جهان رسما به این پروتکل پیوسته‌اند و ضمن برخورداری از حقوق ناشی از عضویت به صورت طبیعی تعهداتی را هم در قبال آن دارند که در صورت عدم پایبندی به این تعهدات توسط شورای حکام (یا شورای پایبندی) این پروتکل به آن رسیدگی و تصمیمات مقتصی در مورد آن کشور انجام خواهد شد که کمترین آن محروم کردن دستیابی آن کشور به فناوری‌های پیشرفته برای تامین غذا و حفاظت از محیط زیست خواهد بود.

این پروتکل صادرکننده محصولات تراریخته را مکلف می‌کند تا پیش از صادرات چنین محصولاتی کشور مقصد را هم از طریق اتاق تهاتر ایمنی زیستی و هم از طریق مستقیم مطلع کند و منتظر بماند تا کشور وارد کننده رضایت خود را اعلام کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*