تغییر پروتکل یوتیوب، دلیل فیلترینگ جیمیل

لاندا نیوز-دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بحث اینترنت ملی به معنای توسعه فیلترینگ نیست.

تغییر پروتکل یوتیوب، دلیل فیلترینگ جیمیلبه گزارش لاندا نیوز از ایسنا،‌ مهدی اخوان به‌آبادی در نشست خبری که در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، با اشاره به فیلترینگ هفته گذشته که طی آن سرویس جی‌میل از دسترس خارج شد گفت: تصمیم‌گیری درباره اینگونه مسایل به عهده کمیته مصادیق و جرایم رایانه‌ای‌ است و وزارت ارتباطات صرفا به عنوان مجری عمل می‌کند.

وی ادامه داد: تصمیم بر این بود که از پخش فیلم موهن جلوگیری شود و از آنجا که شرکت گوگل پروتکل یوتیوب را که قبلا در ایران فیلتر بود تغییر داده بود، دوستان وزارت ارتباطات به دلیل آنکه آمادگی قبلی نداشتند، مجبور شدند پروتکل گوگل را به طور کامل ببندند.
اخوان با بیان اینکه تصمیمی برای بستن سرویس جی‌میل گرفته نشده بود، اظهار کرد: عمدی نبودن بسته شدن سرویس جی‌میل باید اطلاع‌رسانی می‌شد که این اتفاق نیفتاد.

اخوان گفت: بنده با دادستان کل کشور و وزیر ارتباطات در خصوص تسریع در حل‌ شدن مشکل به وجود آمدن فیلترینگ صحبت‌هایی را داشتم.
وی با اشاره به این‌که شورای عالی فضای مجازی صرفا سیاستگذاری کلان در حوزه فیلترینگ را انجام خواهد داد، اظهار کرد: سایر نهادهای موظف در این حوزه وظیفه دارند در چارچوب این سیاست‌های کلان حرکت کنند.
وی با یادآوری اینکه شورای عالی فضای مجازی در فیلترینگ گوگل هیچ نقشی نداشته است، بیان کرد: صحبت‌هایی که اعضای شورا بعضا مطرح کردند، دیدگاه شخصی خودشان بوده است.

او با اشاره به اینکه در حوزه تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ گوگل هیچ اشتباهی رخ نداده است،‌ گفت: به دلیل اینکه این تصمیم قانونی بود، شورا هیچ گونه ورودی به این موضوع نکرد.
اخوان با بیان این‌که شورای عالی فضای مجازی به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شده است، تصریح کرد: به دلیل این‌که ایشان به‌‌پیوست تکالیف بسیار زیادی را بر عهده شورا و مرکز ملی فضای مجازی گذاشته‌اند ما هنوز هم به صورت عنوانی به موضوع پالایش نرسیده‌ایم و در حال حاضر موضوعات دیگر در دست بررسی است.

وی با اشاره به این‌که شورای عالی مجازی سیاستگذاری‌های کلان را مشخص می‌کند، تصریح کرد: کارگروه تعیین مصادیق هم مصداق‌ها را مشخص می‌کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین از ابلاغ مصوبه ایجاد پژوهشگاه فضای مجازی خبر داد.

او همچنین درباره تفاوت کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات وکمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خاص حوزه ارتباطات است و کل حوزه فضای مجازی را پوشش نمی‌دهد.

اخوان به اینترنت ملی اشاره کرد، توضیح داد: اینترنت ملی هیچ سرویسی را محدود نخواهد کرد بلکه خدماتی را که مردم هم اکنون امکان دسترسی به آن را ندارند با راندمان بالا ارائه خواهد کرد.
او اضافه کرد: با اینترنت ملی هیچ یک از سرویس‌هایی که مردم در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنند محدود نخواهد شد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره حملات فضای مجازی، تصریح کرد: حملات به زیرساخت‌های کشور دائما در حال رخ دادن است اما زمانی محدودیت‌هایی اعمال می‌شود که این حملات سنگین باشند.
وی افزود: تعداد حملات سنگین زیاد نیست و صرفا مختص کشور ایران هم نیست بلکه شرکت‌های بزرگ نفتی حوزه خلیج فارس بعضا مورد حمله قرار می‌گیرند و در طی این حملات ده‌ها هزار سرور آلوده می‌شود.

اخوان از تصویب اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و اظهار کرد: سه کمیسیون عالی در ساختار فضای مجازی مصوب شده است که شامل کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی، کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی و کمیسیون عالی ارتقاء و تولید فضای مجازی است.
وی ادامه داد: کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی، کلیه امور وضع مقررات را بر عهده خواهد داشت.
اخوان درباره کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی بیان کرد: در این کمیسیون از سپاه پاسداران،‌ وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی نیز اعضایی حضور خواهند داشت.

وی ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را شایعه دانست و گفت: از زمانی که مخابرات به عنوان یک بخش عظیم از بدنه وزارت ارتباطات جدا شده است این شایعات شنیده می‌شود اما همگی در حد حرف است و تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی نشده است.

اخوان در خصوص بازی‌های رایانه‌یی بیان کرد: درباره دوگانگی موجود در حوزه بازی‌های رایانه‌یی به زودی تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مرکز ملی فضای مجازی به عنوان نهاد اجرایی و نظارتی شورا به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: کارهای مقدماتی برای ایجاد مرکز تمام شده است و چند هفته‌ای است که این مرکز به موضوعات اجرایی ورود کرده است؛ اولین موضوعی که در این مرکز بررسی می‌شود، شبکه ملی اطلاعات است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی دلیل نبود اطلاع‌رسانی در این مرکز را کاربردی نبودن خروجی‌ها و اطلاعات این شورا برای مردم دانست.

او مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال را به عنوان ویترین شورای عالی فضای مجازی توصیف و اعلام کرد: این مرکز در حوزه تولید محتوا، خروجی‌های قابل لمس دارد.

وی در مورد ادغام شورای عالی اطلاع‌رسانی با شورای عالی فضای مجازی توضیح داد: این پیشنهاد توسط خود شخص دکتر شهریاری به طور داوطلبانه اعلام شد که هنوز در این موضوع تصمیمی اتخاذ نشده است ولی این امکان وجود دارد که این ادغام صورت بگیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*