اسکنر دستی سه بعدی به کمک پزشکان مراقبت‌های اولیه می ایند.

لاندا نیوز- مهندسان دانشگاه ایلینویز، ابزار جدید تصویربرداری برای پزشکان مراقبت‌های اولیه ساخته‌اند که دسترسی به مناطق تحت معاینه را در داخل بدن امکانپذیر می‌کند.

اسکنر دستی سه بعدی به کمک پزشکان مراقبت‌های اولیه می ایند.

به گزارش لاندا نیوز به نقل از ایسنا، این اسکنر دستی به پزشکان اجازه می‌دهد تا تمام مناطق محل معاینه را به تصویر کشیده، ضخامت و سلامت شبکیه بیمار را بررسی کرده و همچنین جمعیت‌های باکتری در گوش میانی را به شکل سه بعدی مشاهده کنند.

این دستگاه بر فناوری تصویر توموگرافی انسجام نوری(OCT) تکیه داشته که مشابه تصویربرداری فراصوت است اما از نور بجای صوت برای تولید تصاویر استفاده می‌کند.

محققان قرار است نتایج تحقیقات خود را در نشست سالانه مرزهای اپتیک ۲۰۱۲ انجمن نوری ارائه کنند.

پزشکان مراقبتهای اولیه برای نظارت بر شرایط مزمن مانند عفونت گوش در حال حاضر بر ابزاری تکیه دارند که اساسا شیشه‌های بزرگ‌نمایی هستند و این دستگاه جدید به پزشکان راه جدید نظارت کمی بر این شرایط را ارائه کرده و توضیحات موثرتر ودقیق‌تری را به متخصصان ارائه خواهد کرد.

اسکنر فوق، شامل سه اجزای اصلی است که عبارتند از یک منبع نور نزدیک مادون قرمز و سیستم OCT، یک دوربین فیلمبرداری برای ارسال تصاویر بلادرنگ از ویژگی‌های سطح و مناطق تحت اسکن و یک اسکنر مبتنی بر میکروالکترومکانیک برای هدایت نور.

طول موجهای نور نزدیک مادون قرمز بطور عمیق‌تری از دیگر طول موج‌ها در بافت‌های انسان نفوذ می‌کنند؛ با اندازه‌گیری زمان طی شده تا بازتاب نور از ریزساختار بافت، الگوریتم‌های رایانه‌ای، یک تصویر از ساختار بافت تحت معاینه به ثبت می‌رسانند.

بیماران دیابتی بویژه می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از این بیماران در داخل شبکیه خود رگهای خون رخنه‌دار دارند که « رتینوپاتی» نام دارد و می تواند به ضخیم‌تر شدن شبکیه، تار شدن دید و در نهایت نابینایی منجر شود. این اسکنر دستی به پزشکان اجازه خواهد داد تا سلامت شبکیه را بررسی کرده و این شرایط را در مراحل اولیه آن شناسایی کنند.

محققان امیدوارند که کاهش یافتن هزینه تولید با کوچکتر شدن طراحی دستگاه بتواند به پزشکان بیشتری در دسترسی به این اسکنرها حتی در کشورهای در حال توسعه منجر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*