هکرها، نفوذی های جهنمی دنیای فناوری اطلاعات

این روزها یکی از مهمترین آسیب های شبکه های اجتماعی و وب سایت ها حمله هکرها به حریم خصوصی افراد در آنهاست.

هکرها، نفوذی های جهنمی دنیای فناوری اطلاعاتبه گزارش لاندا نیوز به نقل از ایرنا،در حال حاضر بسیاری از کاربران دنیای فناوری اطلاعات از سرفت اطلاعات شخصی خود در شبکه ها و وب سایت ها درامان نیستند و هکرها این سارقان بی رد و نشان هر روزه با ورود به حریم خصوصی افراد می توانند به حسابهای بانکی ،‌اطلاعات شخصی ، عکس ها و فیلم های مربوط به افراد دسترسی پیدا کنند .

این نفوذی های جهنمی علاوه براین که به راحتی به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا می کنند ، به راحتی نیز می توانند اطلاعات دریافتی را در فضای مجازی منتشر کنند.

اما مسئله مهم این است که هکرها چگونه به این اطلاعات دسترسی پیدا می کنند و چه راهکارهایی برای حفظ اطلاعات شخصی افراد و وارد نشدن هکرها به حریم خصوصی کاربران وجود دارد.

ˈمهدی رفیعی ˈ کارشناس فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت : براساس بررسی های انجام شده، کد گذاری نادرست و یکسان بودن رمز عبور در فعالیت های سایبری فرد از عوامل مهم انتخاب شدن به عنوان طمعه هکرهاست .

وی توضیح داد : در بسیاری از موارد هنگام وارد شدن نام کاربری و رمز عبور کاربران در حین ثبت نام در یک شبکه اجتماعی، این اطلاعات توسط سیستم مرکزی به درستی کدگذاری ( هش ) نمی شود. همچنین در بسیاری از موارد کاربران ترجیح می دهند که رمز عبور آنها برای همه فعالیت های سایبریشان یکسان باشد .به طوری که در حال حاضر رمز عبور بانکی با رمز عبور ایمیل بیشتر کاربران یکسان است.

رفیعی خاطرنشان کرد: زمانی که هش (‌کدگذاری ) رمزهای عبور در بسیاری از وب سایت ها به درستی انجام نشود ،مدیر سایت یک شبکه اجتماعی قادر است با وارد کردن ایمیل کاربران رمز عبورهای هش نشده را به دست می آید. در واقع مدیر یک سایت غیرمعتبر قادر است از این رمز عبور استفاده کند چراکه این نوع رمزعبورها رمزیابی (دی کد ) می شود.

وی گفت : کارشناسان معتقدند در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد رمز عبور در شبکه های اجتماعی عینا رمز عبور بانکی و یا ˈایمیل یاهوˈ است بنابراین این رمزهای یکسان احتمال سرقت اطلاعات را به دنبال دارند.

این کارشناس فناوری اطلاعات یادآور شد :هیچ کسی نمی تواند تضمین کند که رمز عبورها در سایت های اجتماعی هش می شود یا خیر؟یعنی حتی ممکن است رمز عبور کاربران هش ( دی کد) نشده باشد و از همان رمز برای وارد شدن به ایمیل کاربران استفاده شود و به دنبال آن می توان اطلاعات کاربران و در بسیاری از مواقع اطلاعات مالی برخی از آن ها را به سرقت برد.

اما کارشناسان راهکارهایی نیز برای مقابله با هکرها ارایه می دهند .

ˈعلی موسویˈ کارشناس فناوری اطلاعات براین باور است که پلیس فناوری اطلاعات باید زبده و خبره باشد و تمامی سایت ها را به دقت زیر نظر داشته باشد . به این معنا که تمامی کدهای وب سایت ها و بانک های اطلاعات را بررسی کند که آیا واقعا الگوریتمی برای تغییر دادن رمز عبور در سایت ها وجود دارد یا خیر.

وی درمورد وضعیت شبکه های اجتماعی به خبرنگار ایرنا گفت: حتی کاربران فیس بوک نیز از حمله هکرها در امان نیستند. همچنین شبکه های ایرانی که همگی از الگوهای اولیه رایگان استفاده می کنند نیز با مشکل هک کردن روبرو هستند . درحال حاضر بسیاری از دارندگان وب سایت ها و شبکه های اجتماعی از کدهای رایگان موجود در اینترنت برای طراحی وب سایت های خود استفاده می کنند .

به گفته وی استفاده از این کدهای رایگان موجب می شود که هکرها به راحتی به این شبکه های اجتماعی و وب سایت ها دسترسی داشته باشند .برای جلوگیری از این امر می توان تنها یک راه حل پیشنهاد داد و آن نگذاشتن اطلاعات مهم و کلیدی بر روی وب سایت ها و شبکه های اجتماعی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*