مایکروسافت یکی از بزرگترین بات نت های جهان را با مسدودسازی دامنه های مخرب آن مختل کرد.

اخیراً مایکروسافت توانست در دادگاه مربوط به دامنه اینترنتی خرابکارانه چینی org.3322 به همراه DNSهای پویای آن پیروز گردد.

به گزارش لاندانیوز”مایکروسافت یکی از بزرگترین بات نت های جهان را با مسدودسازی دامنه های مخرب آن مختل کرد این دامنه بدخواه حدود ۷۰۰۰۰ زیردامنه مخرب را میزانی کرده و نزدیک به ۵۰۰ گونه مختلف از بدافزارها را از طریق توزیع نرم افزارهای جعلی توزیع می کرده است. یکی از بد نام ترین بات نت هایی که از این دامنه سرچشمه می گرفت ” Nitol“ بود ولی اکنون مایکروسافت به طور کامل همه فعالیتهای مخرب منتشره از این منبع را رهگیری و مسدود می کند.

نیتول معمولا از یک کانال توزیع جعلی نرم افزار (خصوصا برای ویندوز) برای انتشار انواع مختلف بدافزار استفاده می کرد و به همین دلیل مایکروسافت توانست در برابر دامنه org.3322 اقدام قانونی انجام دهد. عملیات حقوقی (عملیات b70) توسط “دادگاه منطقه ای شرق ویرجینیای آمریکا” به “واحد جرایم دیجیتالی مایکروسافت” اجازه داد تا دامنه مخرب را مسدود سازد. مایکروسافت ابتدا تحقیقاتی را در رابطه با زنجیره های تامین که منجر به توزیع نرم افزارهای تقلبی آلوده به بدافزار می شوند انجام داد، که همین تحقیق باعث شد تا این دامنه مخرب که در چین میزبانی کشف شود.

این دومین بات نت در ۶ ماه اخیر است که مایکروسافت در جهت تلاش برای محافظت از قربانیان بی گناه سایبری، اقدام به مسدودسازی آن می کند. این قربانیان اغلب به نرم افزارهای جعلی مبتلا هستند که توسط زنجیره های توزیع غیرمجاز توزیع شده اند. این نوع بات نت ها به طور سنتی خطرناک می باشند، چرا که بدون اطلاع قربانی، سیستم را آلوده کرده و از طریق مخاطبین ایمیل ها، شبکه های اجتماعی، ابزارهای USB و رسانه های دیگر به سرعت گسترش می یابند.

 

کوییک هیل زیردامنه های org.3322 را شناسایی می کند

پیش از این کوییک هیل به عنوان بهترین نرم افزار محافظتی سیستم، این دامنه ها را شناسایی می کرده و هشدارهایی درمورد انواع تروجان و بدافزارهایی که از این دامنه سرچشمه می گرفت، می داده است. این بدافزارها شامل Backdoor.Hupigon.xda ،TrojanDownloader.Agent.brns و TrojanDropper.Small.avc می باشند.

بدافزار Nitol botnet همچنین چندین حمله DDoS (انکار سرویس پویا) انجام داده است که شبکه های بزرگ را با بار ترافیک اینترنتی سنگینی مواجه کرده که در نهایت منجر به فلج شدن آنها شده بود. علاوه بر آن، این دامنه همچنین نقاط دسترسی اضافی بر روی ماشین های آلوده ایجاد می کرد که گونه های جدید بدافزار می توانستند از طریق منابع دیگر وارد سیستم ها شوند.

این اقدام موفق مایکروسافت تاثیرت خطرناک Nitol و دامنه org.3322 را کاهش داده و میلیون های کاربر در سطح جهان را از خطرات آن حفظ می کند. زنجیره های تامین ناامن یک روش معمول برای آلوده کردن قربانیان ناآگاه می باشد و این اولین گام در جهت پیشگیری از این نوع تهدیدات می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*