آیا به یاد دارید ، سونی هم زمانی مثل اپل بود؟

سونی به مدت یک دهه بر بازار وسایل الکترونیکی سلطه داشت. اما امروز سالها از آن زمان ها گذشته است.

یک دهه پیش ، سونی در بازار وسایل الکترونیکی ، حرف اول را می زد. در آن زمان، تلویزیون های تریتون سونی ، بهترین تلویزیون موجود در بازار بود. در سال ۱۹۷۵، Betamax سونی اولین نوار ویدئویی بود که برای استفاده عموم طراحی شد. واک من در سال ۱۹۷۹ وارد بازار شد، و به محض ورودش نحوه موسیقی گوش دادن افراد را به کلی دگرگون کرد.

آیا به یاد دارید ، سونی هم زمانی مثل اپل بود؟

سپس با ورود CD به بازار در سال ۱۹۸۲، که سونی با همکاری فلیپس موفق به تولید آن گشته بود، شیوه موسیقی گوش دادن ما بیش از پیش متحول شد. این کمپانی با خرید CBS Records در سال ۱۹۸۸ و Columbia Pictures در سال ۱۹۸۹، حوزه کاری خود را گسترش داد و در سال ۱۹۹۴ موفق به تولید اولین کنسول بازی به نام پلی استیشن شد. و حتی در این اواخر نیز به سرعت از فن آوری Blu-ray حمایت کرد و موفق به ارائه اولین HD DVD گشت.

درست مانند اپل، مدلهای سونی همواره جلوتر از زمان خودش بود. و باید اذعان داشت که این کمپانی به لحاظ سهم از بازار، تولیدات و فن آوری حتی از اپل هم جلوتر بود. اما درخشش خیره کننده سونی به سرعت از بین رفت . اگرچه سونی در بهترین حالت ممکن هم چندان کامل و بی نقص نبود.

درواقع سونی در آن زمان های هم، گاهی قدم های اشتباه برداشته بود. مثل تولید نوار صوتی دیجیتال با فرمت های ( DAT یا  R-DA)، دنباله روی در به کارگیری فن آوری هایی مثل پلاسما و LCD به جای ایفا کردن نقش رهبری، و بدتر از همه Super Audio CD!

با اینکه Betamax، اولین نمونه از فرمت های VCR بود اما VHS به سرعت وارد بازار شد و  Betamax را پشت سر نهاد تا جاییکه  در سال ۱۹۸۰ ۷۰ درصد بازار نوار ویدوئو در آمریکای شمالی در انحصار VHS ها بود. پس از این با ورود MP3 پلیر های به بازار ، سونی به سمت تولید مینی دیسک ها رفت وبنابراین  به طور کلی سلطه طولانی مدت خود بر بازار را از دست داد. بدین ترتیب، سونی به رقابت با آی پاد حتی فکر هم نکرد. این کمپانی به جای استفاده از فرمت MP3 برای مینی دیسک پلیرها، به توسعه فن آوری صوتی خاص خودش یعنی ATRAC پرداخت. اما بازار رسانه های صوتی هرگز علاقه ای به این محصول نشان نداد.

جالب اینجاست، وقتی به گذشته نگاه می کنید، آی پاد تقریبا شبیه مدل محصولاتی است که سونی در گذشته تولید می کرد. این کمپانی حتی صاحب شرکت بزرگی به نام Sony Music Entertainment بود، اما این شرکت هم کمکی به ساده تر کردن رقابت سونی با آی پاد اپل نکرد.

فردا لوح فشرده یا همان CD  سی ساله می شود، به هر حال با اینکه سونی دیگر برتری گذشته را ندارد ( و اوایل امسال هم اعلام کرده که در حدود ۱۰ هزار نفر از کارمندانش را از کار برکنار کرده است) اما هنوز هم نباید از قدرت این کمپانی غافل شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*