مایکروسافت حتی با شکست ویندوز ۸ هم ، نابود نخواهد شد!

در هفته گذشته انتشار دو خبر سبب شد این ذهنیت ناراحت کننده برای مردم شکل بگیرد که ‘ویندوز ۸ محکوم به فناست و مایکروسافت هم به دنبال آن از بین خواهد رفت.’

شاید ویندوز ۸ حضور موفقیت آمیزی را در بازار تجربه نکند اما این مسئله واقعا خیلی هم مهم نیست!
به گزارش بلومبرگ ،پاول اتلینی، مدیر عامل اینتل، به کارمندانش در تایوان گفته بود که ویندوز ۸ قبل از اینکه کاملا آماده شود عرضه خواهد شد و بنابراین همچنان نیاز به پیشرفت دارد. پس از اینکه این ادعا حسابی اذهان عمومی را نسبت به ویندوز مایکروسافت خدشه دار کرد، روابط عمومی اینتل طی اعلانیه ای این گزارش را “بی اساس و نادرست” خواند.

اوایل هفته گذشته نیز، دو تن از تحلیلگران حوزه فن آوری اطلاعات خبرگزاری گارتنر نوشتند: ویندوز ۸ ، قمار بزرگی برای مایکروسافت است. و در حالیکه رابط کاربری جدید مترو برای تبلت ها بسیار مناسب می باشد  اما این سوال در ذهن مردم جای گرفته که آیا این رابط کاربری برای دسکتاپ های سنتی و یا نوت بوک ها هم به همین اندازه خوب و راحت هست یا خیر؟ به اعتقاد این تحلیلگران، اگر ویندوز ۸  بخواهد به همان بدی ویستا باشد، متخصصین حوزه IT بسیار متعجب خواهند شد. ویستا، هم در میان متخصصین امر IT و هم مصرف کنندگان خانگی ، شهرت بسیار بدی کسب کرد.آنطور که گارتنر تخمین زده ، تنها ۸ درصد از کل کامپیوتر ها ، از این سیستم عامل استفاده می کنند.

اما یک نکته در این میان از نظر ها پنهان مانده است. اکنون برای مایکروسافت زمان مناسبی است تا چنین ریسک بزرگی را به جان بخرد و برای سیستم عامل های دسکتاپ ها، اقدامی جسورانه انجام دهد. چرا که در این برهه از زمان حتی اگر شکست هم بخورد چندان اهمیتی ندارد.

به دلایل زیر :
۱-      مایکروسافت واقعا یک کمپانی بزرگ است و بخش اعظم در آمد هایش را به واسطه مشتریان تجاری، اداری خود و با تولید محصولاتی چون: ویندوز سرور، نرم افزار های مدیریتی، مایکروسافت آفیس، پایگاه داده های SQL،و ابزار های توسعه ، بدست می آورد. که در این بخش هم بسیار فعال است و کارش را به خوبی انجام می دهد .
۲-      شرکت ها بزرگ همچنان مشغول خرید ویندوز ۷ هستند و هنوز تا پایان مدت قرارداد بسیاری از این کمپانی ها با مایکروسافت برای بستن ویندوز ۷ ، سه تا پنج سال مهلت باقی مانده است. این زمان کاملا برای رفع کردن تمام باگ های ویندوز ۸ ، کافی می باشد.
۳-      مایکروسافت در حال حاضر روی ۶۰ میلیارد دلار سرمایه نقدی نشسته است. که حتی اگر عرضه ویندوز ۸ با شکست هم مواجه شود این میزان سرمایه برای روی پا نگه داشتن این کمپانی کافی خواهد بود.

معمولا اولین نسخه های مایکروسافت هرگز کامل و بدون نقص راهی بازار نمی شوند. این کمپانی استاد عرضه محصولاتی با کیفیت عالی و قیمت مناسب است و ویندوز هشت هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. حقیقتا در عصر فرا کامپیوتر ها که مردم بیشتر از موبایل هایشان استفاده می کنند، مایکروسافت به جای پایی مطئن  برای خود نیاز داشت. شاید نسخه RT ویندوز ۸ که مخصوص تبلت ها است حتما  باید ایراداتی می داشت تا جذابیتی برای کمپانی های بزرگ نداشته باشند .

به هر حال مایکروسافت برای حل این مشکل،زمان و منابع کافی در اختیار دارد. و باید درست مثل همه محصولات قبلی اش نواقص ویندوز ۸ را هم برطرف کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*