واقعه ای ایرانی که امروز در دنیا صدا کرد!

اعلام فیلتر شدن سایت جست‌وجوگر «گوگل» و سرویس پست الکترونیکی آن، «جی‌میل» که بنا به اعلام مقامات رسمی، در واکنش به فیلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام انجام شده، واکنش‌های متعددی را در درون و بیرون از کشور برانگیخته است. رسانه‌های خارجی امروز به طور گسترده این موضوع را پوشش داده‌اند.

به گزارش «لاندا نیوز»، دبه نقل از تابناک، در پی اعلام دبیر کارگروه مصادیق مجرمانه کشور مبنی بر فیلتر شدن سایت جست‌وجوگر «گوگل» و سرویس پست الکترونیکی آن، سرویس «جی میل» از شب گذشته تاکنون از دسترس خارج شده؛ هرچند دسترسی به سایت گوگل همچنان امکان‌پذیر است.

با این حال، صرف اعلام این خبر بازتاب بسیار گسترده‌ای در سطح فضای مجاری و در میان رسانه‌ها و مطبوعات خارجی داشته است؛ واکنش‌هایی که عموماً بر خلاف اعلام رسمی، این کار را با ایجاد سرویس «اینترنت ملی» در ایران مرتبط دانسته‌اند.

خبرگزاری «رویترز» با انتشار این خبر و با اشاره به گمانه‌زنی‌های پیشین درباره راه‌اندازی اینترنت ملی، نوشته ایران می‌خواهد شهروندان این کشور را به یک شبکه اینترنت داخلی متصل کند که بنا به اعلام رسمی، تلاشی برای بالا بردن امنیت سایبری است.

با این حال، این خبرگزاری مدعی است از دید ایرانیان، این کار می‌تواند به مثابه ایجاد محدودیت در دسترسی به شبکه جهانی دانسته شود. این خبرگزاری همچنین به بیان پیشینه‌ای از فیلترینگ در ایران و مصادیق سایت‌های فیلتر شده پرداخته است.

روزنامه «هافینگتون پست» مطلب خود را با اشاره به دلیل رسمی اعلام شده درباره فیلترینگ گوگل آغاز کرده و نوشته، این کار، واکنشی به ساخت فیلم موهن به پیامبر اسلام معرفی شده است. هافینگتون پست همچنین با اشاره به تهدیدات سایبری انجام شده علیه ایران، به ویژه ویروس‌های «استاکس نت» و «فلیم»، به موضوع تلاش ایران برای امنیت سایبری نیز اشاره کرده؛ اما در پایان این روزنامه نیز به آنچه «تهدیدهای موجود درباره ایجاد اینترنت داخلی» دانسته، پرداخته است.

روزنامه «گاردین» نیز در مطلب خود به اظهارات عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه مصادیق مجرمانه اشاره کرده که گفته بود فیلترینگ گوگل و جی‌میل، در پی درخواست‌های مکرر مردمی مبنی بر فیلتر شدن آنها انجام پذیرفته است. این روزنامه اشاره کرده که بر پایه گزارش‌ها، سایت گوگل همچنان در ایران قابل دسترسی است، اما جی‌میل از دسترس خارج شده است. گاردین نیز به همزمانی این کار با بالا گرفتن مباحث درباره ایجاد اینترنت ملی در ایران اشاره کرده است.

روزنامه هندی «تایمز هند»، «هندوستان تایمز» و «هندو» نیز به این خبر پرداخته‌اند. تایمز هند خبر رویترز را بازنشر کرده و مواردی را نیز به آن افزوده است؛ اما روزنامه هندو ضمن اشاره به اعتراض‌ها به ساخت فیلم علیه پیامبر اسلام، از احتمال تحریم مراسم اسکار از سوی ایران در اعتراض به این امر نیز خبر داده است. هندو ادامه دسترسی به برخی سرویس‌های گوگل را به این دلیل دانسته که هنوز برخی از خدمات دهندگان اینترنت در ایران، محدودیت‌های جدید را اعمال نکرده‌اند.

شبکه خبری «الجزیره»، شبکه خبری «بی.‌بی.‌سی»، سایت خبری «اروپای جدید» و شماری از وب‌سایت‌های تخصصی رایانه و نرم‌افزار، از جمله «Computer Business Review» از جمله دیگر رسانه‌هایی هستند از نیمه شب گذشته و پس از اعلام فیلترینگ گوگل تاکنون، گزارش‌هایی را در این باره منتشر کرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*